.
Target Group
 facebook youtube linkedin soundcloud twitter google
↑ Connect with Target Group on social media ↑

News

Splinternyt MIKE TRAMP album "Maybe Tomorrow" ude i dag!

I dag udgiver den danske rock 'n' roll legende Mike Tramp Danmark (White Lion, Freak Of Nature) sit 10ende soloalbum "Maybe Tomorrow". Efter at have tourneret tæt de seneste år med trilogien "Cobblestone Street", "Museum" og "Nomad", har Mike Tramp lavet sit måske bedste og mest personlige album til dato.
"Maybe Tomorrow" er indspillet i Medley Studio, København. Igen med Tramps betroede partner Soren Andersen Music bag knapperne og på guitar. Det er nu det sjette album i træk sammen med Søren Andersen, og som på forgængeren "Nomad" er det det samme hold, der denne gang er med: Morten Hellborn, Drums. Jesper Haugaard, Bass. Morten Buchholtz, Hammond orgel & Piano.

Classic Rock Magazine: "Maybe Tomorrow is easy on the ear, its singer/songwriter-style delights backed by an electric band."

Første single fra albummet "Coming Home" har allerede fået rotation på P4, og han har op til udgivelsen besøgt både Cafe Hack på P4, Diva & Dario, Madsen På P4 og Go'morgen og Go'aften Danmark hvilket vidner om en mere folkekær Mike Tramp end nogensinde før.

Op til albummet blev også videoen til "Coming Home" udgivet, hvor man blandt andet ser Mike Tramp spillet med sit nye "Band Of Brothers" i studiet:

www.youtube.com/watch?v=1Yrhc3nMSIg

"Mike Tramp and Band Of Brothers" turnerer i Europa umiddelbart efter "Maybe Tomorrow" er udgivet, og starter ud med 3 UDSOLGTE koncerter i Danmark:

Thu 23 Feb 2017 Gimle - UDSOLGT! Roskilde, Denmark
Fri 24 Feb 2017 BETA - UDSOLGT! Copenhagen, Denmark
Sat 25 Feb 2017 BETA - UDSOLGT! Copenhagen, Denmark
Sun 05 Mar 2017 Hamburg Ballroom Hamburg, Germany
Mon 06 Mar 2017 Spirit of 66 Verviers, Belgium
Wed 08 Mar 2017 The Black Heart London, UK
Thu 09 Mar 2017 Iron Road Evesham, UK
Fri 10 Mar 2017 Yardbirds Grimsby, UK
Sat 11 Mar 2017 HRH AOR 2017 Gwynedd, UK
Sun 12 Mar 2017 The Diamond Sutton in Ashfield, UK
Tue 14 Mar 2017 Fuel Rock Club Cardiff, UK
Wed 15 Mar 2017 The Cluny Newcastle Upon Tyne, UK
Thu 16 Mar 2017 Bannermans Bar Edinburgh, UK
Fri 17 Mar 2017 Audio Glasgow, UK
Sat 18 Mar 2017 Diamond Rock Club Ballymena, UK
Tue 21 Mar 2017 Bada Bing Oostende, Belgium
Wed 22 Mar 2017 Pacific Rock Cergy, France
Thu 23 Mar 2017 Matrix Bochum, Germany
Fri 24 Mar 2017 Die Halle Reichenbach, Germany
Sat 25 Mar 2017 Riffelhof Burgrieden Ulm, Germany
Mon 27 Mar 2017 Nachtleben Frankfurt, Germany
Tue 28 Mar 2017 Meisenfrei Blues Club Bremen, Germany
Wed 29 Mar 2017 The Blues Garage Hannover, German

'Maybe Tomorrow' er ude i hele verden på limited edition blue colour LP (500 eks.), LP, CD og digital - den kan købes på Targetshop.dk
... See MoreSee Less

"Coming Home" is taken from the album "Maybe Tomorrow" released on the 24th of February 2017 on Mighty Music/Target Group worldwide (ex. Japan by Bickee Musi...

Lars Dippel Aagaard, John Bergø and 8 others like this

Marianne Tonning MadsenGlæder mig så meget til i aften 🎤🎸10 hours ago

Comment on Facebook

Mike Tramp interview TV2 Go Aften Danmark (22.02.17)
Fik du set Mike Tramp interview på Go Aften Danmark på TV 2 i aftes med Jes Dorph-Petersen?

Mike Tramp Official / Mike Tramp Danmark
... See MoreSee Less

Laura Lorrane Ribeiro Vieira, Virginia Gutierrez and 51 others like this

Christina RasmussenSkønt indslag 😊2 days ago   ·  1
Camilla WinnesArghh så det ikk.2 days ago
Søs Anny BertelsenGodt indslag2 days ago

Comment on Facebook

Sign up for our newsletter


You can always unsubscribe via unsubscribe link in the emails, or by contacting info@targetgroup.dk

Copyright 2014 © | Target Group ApS | info@targetgroup.dk
Google+